Bezpieczeństwo na szlaku

Spędzanie wakacji w górach nie musi ograniczać się do spaceru Krupówkami czy wjechania nad Morskie Oko wozem, zaprzęgniętym w tylko pozornie niezmordowane konie. Warto postawić na aktywny wypoczynek i spróbować swoich sił na szlaku. Choćby tym prostym i niezbyt wymagającym. Wakacje w górach warto spędzić nomen omen w górach. Hotele, lokale gastronomiczne czy sklepy powinny być tylko dodatkiem. Szanujący się turysta przyjeżdża w góry, by się trochę zmęczyć. I nacieszyć oczy pięknymi widokami.

Nie dla każdego wspinaczka wysokogórska

Lekkomyślnych turystów nie brakuje. To głównie ludzie młodzi, którzy nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczne mogą okazać się góry. Jeżeli ktoś zakłada, że na Rysy wejdzie w klapkach i z małą butelką wody w ręku, to pozostaje za wszelką cenę zatrzymać go na dole. Im wyżej, tym bowiem bardziej niebezpiecznie i wymagająco. Tam potrzebne są zapasy żywności i wody, a przede wszystkim dobre buty trekkingowe. A także cieplejsze ubrania, płaszcz przeciwdeszczowy, nawet rękawiczki. W góry trzeba iść maksymalnie przygotowanym. W przeciwnym razie stwarza się realne zagrożenie dla siebie i innych ludzi.

Góry, które kuszą

Najwyższy szczyt w Polsce (2 499 m. n. p. m.) może zdobyć nawet ktoś, kto nie biega w maratonach i nie ćwiczy regularnie. Oczywiście w przypadków takich osób zakwasy będą większe, trzeba też będzie pokonać nie lada zmęczenie. Tutaj jednak kluczowe jest przygotowanie pod względem sprzętu. Jeżeli góry kuszą już od jakiegoś czasu, warto przynajmniej spróbować wejść na któryś z polskich szczytów. Rozsądni ludzie doceniają jednak fachowe przygotowanie. Zatem pracują nad formą fizyczną, w międzyczasie robiąc zakupy w profesjonalnym sklepie sportowym. Kondycja na polskich szlakach nie musi być jakaś spektakularna. Niemniej jednak warto rozgrzać mięśnie i dobrze je rozciągnąć. To właśnie one odpowiadają w znacznej mierze za sukces, a także bezpieczeństwo turysty na szlaku. Pomagają mu wejść, a także samodzielnie wrócić na dół. A powrót wcale nie musi być łatwiejszy.

Dodaj komentarz