Co warto zobaczyć w Komańczy?

Leżąca na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad, jest popularnym letniskiem i ważnym celem krajoznawczych wypraw. Komańcza to nie tylko świetny punkt wypadowy w góry, ale i cenne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Na co warto zwrócić uwagę w tej wsi?

Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tej części Podkarpacia?

Wizyta w Komańczy to idealna propozycja dla tych, którzy chcą odkrywać historię tej części kraju oraz poszerzać swą wiedzę na temat jej wielokulturowości. W miejscowości tej żyli przecież obok siebie i Polacy, i Łemkowie, nie brakowało tu również Żydów, Ukraińców oraz Cyganów. Zresztą także warto dowiedzieć się jak powstały Bieszczady. Do dziś obok siebie żyją tu greccy katolicy, rzymscy katolicy oraz prawosławni, a każde z tych wyznań na swą świątynię. Cerkiew grekokatolicka p.w. Opieki Matki Bożej Pokrowy, drewniana cerkiew prawosławna oraz drewniany kościół katolicki – oto zabytki, które stoją obok siebie, w ścisłym centrum Komańczy. Warto też udać się na teren Komańczy-Letniska, na terenie której czeka kolejna cenna pamiątka. To klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu – drewniana budowla, znana przede wszystkim jako miejsce internowania prymasa Wyszyńskiego. Do dziś o jego pobycie w Komańczy przypomina izba pamiątkowa, którą siostry udostępniają zwiedzającym.

Komańcza to również malownicze okolice oraz przyrodnicze skarby, w gronie których wyróżniają się słynne Jeziorka Duszatyńskie. To również liczne punkty widokowe, z których można podziwiać Komańczę oraz niezwykle malowniczą dolinę Osławy.