Beskidzkie szczyty: Skrzyczne

Skrzyczne (1257 m.n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego uwzględniany do Korony Gór Polski. Z daleka widoczny jest dzięki charakterystycznej „uciętej” sylwetce szczytu oraz umieszczonym na nim radajniku RTG. Skrzyczne należy do najbardziej obficie wykorzystywanych turystycznie beskidzkich wierzchołków: latem jest mekką dla amatorów górskich wędrówek i rowerzystów MTB, natomiast zimą służy narciarzom. Na samym szczycie góry znajduje się dobrze wyposażone schronisko PTTK, jedno z najwyżej położonych tego typu obiektów w Beskidach. U podnóża Skrzycznego znajduje się miasteczko Szczyrk i to właśnie ono jest główną bazą wypadową dla piechurów zmierzających na szczyt.

Zimą Skrzyczne wykorzystywane jest głównie przez narciarzy – na stokach Skrzycznego i Małego Skrzycznego znajduje się Szczyrk Mountain Resort, jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce obejmujący kilkanaście tras o różnym poziomie trudności oraz kilka kolei krzesełkowych. Na samo Skrzyczne można więc wyjechać, więc szczyt dostępny jest także dla osób o kondycji niepozwalającej na piesze eskapady. Najpopularniejszą trekkingową trasą na Skrzyczne jest szlak niebieski wychodzący z centrum Szczyrku (z wysokości 514 m.n.p.m.). Dojście na szczyt to konieczność pokonanie 600 metrów różnicy wysokości na 5 kilometrach – w zależności od kondycji powinno to zając 2-3 godziny. Wrócić można szlakiem zielonym, który wychodzi dokładnie z tego samego miejsca w centrum Szczyrku, ale po minięciu szczytu Skrzycznego biegnie dalej w kierunku Małego Skrzycznego oraz Baraniej Góry. Opcją dłuższą jest obranie czerwonego szlaku turystycznego z Buczkowic lub żółtego szlaku turystycznego, który swój start bierze w miejscu startu kolei gondolowej na Halę Skrzyczeńską. Jest to opcja, która „zahacza” o Małe Skrzyczne. Wreszcie, na Skrzyczne dostać się można również od strony południowej – z miejscowości Lipowa szlakiem turystycznym niebieskim.

Szczyt Skrzycznego jest niezalesiony, a także położony na takiej wysokości, która wystarcza do podziwiania niesamowitych panoram pobliskich beskidzkich szczytów. Wprawne oko dostrzeże też zabudowania miast należących do aglomeracji śląskiej. Warto zwrócić uwagę na dobrze widoczną, szczególnie zimą, szarawą łunę smogu utrzymującą się nad Górnym Śląskiem, a dobrze widoczną z wysokości Skrzycznego. Osoby mające więcej czasu mogą również odwiedzić położoną w okolicy Malinowską Skałę – wiedzie na nią zielony szlak turystyczny ze Skrzycznego. Jest to urokliwy szczyt charakteryzują się, jak można wywnioskować po nazwie, ciekawą formą skalną na wierzchołku.

W sezonie turystycznym Skrzyczne wykorzystywane jest także obficie przez rowerzystów MTB, którzy mają możliwość wyjechania ze swoimi maszynami do góry dzięki kolei krzesełkowej. W sezonie turystycznym w schronisku PTTK znajduje się bardzo wiele osób, działają także inne punkty gastronomiczne. W pogodne dni organizowane są liczne zabawy i gry dla dzieci, a także atrakcje dla dorosłych. Skrzyczne, podobnie jak inne beskidzkie góry, jest bardzo dobrym miejscem na weekendowy wypad dla całej rodziny, ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz