Czym jest scrambling? Odkrywanie nowych górskich tras

Scrambling to dyscyplina wywodząca się z turystyki pieszej, ale znacznie bardziej wymagająca, której celem jest zdobycie szczytu bez podążania za jakąkolwiek ścieżką, tzn. jesteś odpowiedzialny za stworzenie nowej drogi, wchodząć wszędzie tam, gdzie uznasz to za konieczne, aby osiągnąć ostateczny cel. Istnieją trzy poziomy trudności, które będą się różnić w zależności od ukształtowania terenu i niektóre stopnie, w których konieczne będzie użycie rąk, aby kontynuować wspinaczkę, co może być bardzo podobne do wspinaczki skałkowej.

Scrambling można podzielić na trzy stopnie trudności:

  • Stopień 1. Znajdziemy tu długie odcinki, które są strome, skaliste i eksponowane, gdzie będziemy potrzebować obu rąk do utrzymania równowagi i wspinania się. Prawdą jest, że nie są wymagane wielkie umiejętności techniczne, każdy doświadczony turysta bez lęku wysokości i z przyzwoitym poziomem sprawności fizycznej powinien poradzić sobie z nimi stosunkowo łatwo.
  • Stopień 2. Tutaj zaczyna się zacierać granica między wspinaniem a wspinaczką skałkową. Trasy te mogą być strome i eksponowane, na niektórych odcinkach wymagają lin dla bezpieczeństwa. W tym przypadku potrzebny będzie więc odpowiedni poziom umiejętności i doświadczenia, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo.
  • Stopień 3. Będą one bardzo wymagające i będą wymagały dobrej znajomości pracy na linach. I co oczywiste, aktywność ta będzie polecana tylko osobom doświadczonym, o szczytowej kondycji fizycznej, które już kilka razy wspinały się z powodzeniem.

Nadal jesteś zainteresowany scramblingiem? No to czas zapoznać się ze sprzętem, który jest do tego potrzebny. Dobra wiadomość jest taka, że początkujący nie będzie potrzebował specjalistycznego sprzętu, ale będzie potrzebował obuwia, które dobrze trzyma się na każdym rodzaju górskiego terenu. Pod tym względem sprawdzą się buty do trail runningu Ubranie, które powinieneś mieć na sobie musi być wygodne, oddychające, pozwalające na całkowitą swobodę ruchów, nie powodować otarć i być odporne, gdyż chodząc poza oficjalnymi szlakami znajdziesz miejsca z krzakami i innymi elementami, które mogą uszkodzić Twój sprzęt. Jeśli szukasz miejscówki do uprawiania scramblingu, to warto poznać wąwóz Szopczański, który jest idealnym miejscem.

Ponadto, jak we wszystkich górskich wyprawach, warto mieć zapas wody i jedzenia, zewnętrzną baterię do telefonu komórkowego, GPS, apteczkę i czołówkę.