Szumy Roztocza – co warto wiedzieć o przełomie rzek Tanwi i Jelenia?

Odwiedzając Lublin lub Zamość warto poświęcić trochę czasu na dojazd w jedno z piękniejszych miejsc w Polce, mianowicie Roztocze.

Przełomy rzek Tanwi i Jelenia, to urokliwe miejsce leżące nieopodal miejscowości Susiec właśnie na Roztoczu w województwie lubelskim. W latach 50. ubiegłego wieku, aby chronić ten malowniczy fragment przyrody założono tam rezerwat „Nad Tanwią” o powierzchni około 48 ha. Obszar ten jest dostępny dla turystów dzięki ścieżce edukacyjno-przyrodniczej o długości około 3 kilometrów. Trasa jest łatwa do przejścia, należy jednak zachować większą ostrożność w samym rezerwacie, aby nie ześlizgnąć się do wody. Niewątpliwą atrakcją samej rzeki Tanew są progi skalne w jej korycie.

Szumy nad Tanwią – niesamowity cud natury

Wodospady, nazywane „szumami” są największą atrakcją rezerwatu. Szumy nad Tanwią to zespół 24 wodospadów położonych na odcinku niecałego kilometra. Położone regularnie, w poprzek rzeki z płytką, czystą wodą niezmiennie zachwycają turystów.

Jest to nie tylko atrakcja wizualna, również szum spływającej wody daje ukojenie i pozwala zrelaksować się. Zaleca się odpoczynek na jednej z kilku ustawionych ławeczek i wsłuchanie się w „szumy”. Ciekawostką jest to, że w 2016 roku rezerwat został uznany jako jeden z „7 Nowych Cudów Polski” w plebiscycie miesięcznika National Geographic Traveler. Nieopodal Tanwi znajduje się wodospad na rzece Jeleń, mierzący 1,5 metra czyli najwyższy z wodospadów jakie możemy spotkać na Roztoczu. Sama rzeka również robi wrażenie, krystalicznie czysta z piaszczystym dnem. Do wodospadu możemy dojść ze szlaku „szumów” jak i z samego Suśca.

Jeszcze więcej o atrakcjach turystycznych z tego regionu przeczytasz pod tym odnośnikiem: https://www.polanczyk24.pl/poznaj-piekno-i-atrakcje-turystyczne-roztocza/.

W samym rezerwacie „Nad Tanwią” mamy również niezwykle ciekawą szatę roślinną oraz wiele gatunków rzadkich ptaków.