Co to jest lawina i jak do niej dochodzi?

Każdego roku klęski żywiołowe pochłaniają życie wielu ludzi. Niestety, niektóre miejsca są stałymi ofiarami trzęsień ziemi, tsunami, huraganów i powodzi, ale dziś skupimy się konkretnie na lawinach. Lawina to nagłe oderwanie się warstwy śniegu, lub ziemi od zbocza góry. Dowiedzmy się trochę więcej o tym, czym dokładnie jest lawina i jak powstaje.

Co to jest lawina i jak do niej dochodzi?

Jak wspomniano powyżej, lawina to nagłe oderwanie się warstwy ziemi od zbocza góry. Może to być lawina śnieżna lub błotna i może obejmować część podłoża (stałego gruntu) oraz roślinność. Powaga takiego zdarzenia zależy od tego, jak duża, jak stroma i jak szybka jest lawina.

Zasadniczo, lawina może być spowodowane przez zmiany temperatury lub wilgotności i z powodu wagi. Lawiny są najbardziej prawdopodobne po silnej burzy. Skupmy się na lawinach śnieżnych. Wielkość lawin śnieżnych można określić na podstawie trzech czynników: strefy początkowej, rodzaju śniegu i położenia płaszczyzny zsuwania. W zależności od strefy startowej lawina może ruszyć z jednego punktu lub z przesuwającej się płaszczyzny lub strefy. W zależności od rodzaju śniegu, może on być suchy lub mokry. I w zależności od położenia płaszczyzny ślizgowej, warstwa, która się odrywa może być płytka lub głęboka.

Co zrobić w przypadku lawiny?

Aby uniknąć znalezienia się w środku lawiny, najlepiej jest oczywiście unikać miejsc zagrożonych. W tym celu konieczne jest wcześniejsze zapoznanie się z prognozami pogody i ostrzeżeniami. W przypadku lawiny zalecane jest pozbycie się nart, desek i kijków, które mogą utrudniać poruszanie się. Staraj się utrzymać na powierzchni lawiny, jakbyś pływał w wodzie. Kiedy lawina się zatrzyma, ważne jest, aby zakryć twarz, pozostawiając przed sobą przestrzeń do oddychania. Niestety, te środki bezpieczeństwa nie będą zbyt pomocne. Jeśli człowiek znajdzie się w środku dużej lawiny, prawdopodobnie umrze w wyniku uduszenia. Przeżywa tylko co trzecia osoba zakopana w śniegu.  Dla osób szukających kompleksowego przeszkolenia w sytuacji zagrożenia lawinowego, polecamy skorzystać ze specjalnego treningu dostępnego na Kalatówkach.